Cykl konferencji innowacyjnych - "Pomoce dydaktyczne wykorzystane praktycznie."

IDEA KONFERENCJI:

Proponowane  spotkanie  wypełni lukę w  wyjątkowo poszukiwanych dziś przez nauczycieli miejscach praktycznego wzbogacania własnego warsztatu pracy. Konferencja rozpocznie cykl warsztatów, które transferować będzie wielozmysłowe nauczanie oraz będą z zakresu neurodydaktyki, neurobiologii, kognitywistyki do praktyki szkolnej.

Wiedza naukowa poparta wieloletnim doświadczeniem metodyków oraz odpowiednio dobranymi pomocami szkolnymi przygotowanymi do wybranych rozwiązań dydaktyczno-metodycznych będą prezentowane w trakcie spotkania zorganizowanego przez Ośrodek Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli „Publisher-Innowacje” oraz Zakład Pomocy Dydaktycznych „PILCH”.  Nauczyciele zdobywając nowoczesną wiedzą coraz częściej są przekonani , że ich miejscem pracy są mózgi ich uczniów, odpowiednio pobudzone, zainteresowane nowymi obszarami różnych dziedzin otaczającego ich świata. Dydaktyka, metodyka szczegółowa wykorzystując najnowsze osiągnięcia nauki w  tym zakresie  zwraca uwagę na to, w jaki sposób przyswaja nowe doświadczenia mózg dziecka. Dzieci najszybciej się uczą gdy mają do dyspozycji oprócz zwerbalizowanej wiedzy, także odpowiednio przygotowane pomoce dydaktyczne, które mogą same dotykać, manipulować nimi i zastanawiać się jak wykorzystać je do określonych zadań stawianych im przez nauczycieli, a często i tworząc kreatywne rozwiązania, które powstają w ich umysłach, na skutek samodzielnych manipulacji określonymi przedmiotami, narzędziami-pomocami dydaktycznymi.  Naukowcy badający mózgi uczniów  zwracają uwagę na ogromne znaczenie praktycznych działań uczniów już w najmłodszym wieku.

Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom planujemy cykliczne spotkania i wierzymy, że tak jak dotychczas tworzone wydawnictwa edukacyjne, których autorami są często  nauczyciele, tak i pomoce dydaktyczne będą tworzone przy ich współudziale, ku pożytkowi i radości z uczenia się dzieci.